Vamberecká duha

Duha se skládá z 347 motivů, 14 barev a váží 3,47 kg!

Na délku měří 4,70 m a na výšku 2,08 m!


VAMBERECKÁ DUHA V ČESKÉ GUINESSOVĚ KNIZE REKORDŮ!

V roce 2012 uplynulo 385 let, kdy Kašpar z Grambu získal po bitvě na Bílé hoře Vamberecké panství, a 370 let od první písemné zmínky o tom, že sem jeho manželka přivedla učitelku paličkování, díky níž se z Vamberka stala v 17. století meka evropského krajkářství.

Společnost Vamberecká krajka CZ se rozhodla za pomoci šikovných krajkářek z celé republiky vzdát hold vambereckému krajkářství a zaštítila pokus o vytvoření co největšího krajkového závěsu, na jehož realizaci se podílelo mnoho krajkářek ze všech koutů ČR. Cílem akce byl pokus o zápis do české knihy rekordů a ambice aspirovat na zápis do celosvětové Guinessovy knihy rekordů.

A pro koho byla akce určena? Do projektu se mohl zapojit každý, kdo umí paličkovat. Všichni dostali k dispozici rozkreslený podvinek a také možnost konzultovat jeho realizaci s profesionálními krajkářkami jak z Vamberecké krajky, tak ze Školičky.

Vyhlášení akce proběhlo na Mezinárodním setkání krajkářek ve Vamberku 30. června 2012

Kompletace závěsu se konala v průběhu ledna 2013.

Podařilo se nám vytvořit závěs, který svými parametry splňoval podmínky zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Každá účastnice obdržela jedinečný certifikát o účasti od Agentury Dobrý den se sídlem v Pelhřimově. Závěs svou velkou prezentační pouť odstartoval v roce 2013 na veletrzích cestovního ruchu v Brně a v Praze. Pořadatelé počítají s jeho zápůjčkou i do zahraničí - například do Českých centrer při zahraničních velvyslanectvích.
Předlohou pro realizaci závěsu se stala koláž malířky Marcely Hradecke nazvaná "Vamberecká duha". V závěsu se opakují stejné motivy, jen budou v pruzích barevně odlišné - stejně jako barevné spektrum duhy.

Seznam účastnic a účastníka, kterým moc děkujeme naleznete níže.